Inspekcja instalacji ciśnieniowych, konstrukcji i maszyn jest najczęściej określana na podstawie niestandardowej praktyki przemysłowej w oparciu o przepisy normatywne i przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, a w Polsce według regulacji krajowych: ustaw i rozporządzeń. Częstotliwość kontroli, zastosowane metody i badane lokalizacje zostały określone odpowiednio do rodzaj sprzętu (rodzaje urządzeń lub maszyn), z niewielkim uwzględnieniem jego wieku, konkretnego zadania lub prawdopodobnych uszkodzeń. Większe doświadczenie operacyjne i większa ocena starzenia się i zagrożeń skłoniły niektóre branże przemysłowe do przyjęcia bardziej świadomego podejścia do planowania inspekcji, określając inspekcję odpowiednią do zarządzania ryzykiem w ramach oczekiwań regulacyjnych.

Inspekcja oparta na ryzyku to proces tworzenia schematu inspekcji i badań w oparciu o znajomość ryzyka wiążącego się z danym urządzeniem lub instalacją. Podstawowym procesem jest analiza ryzyka. Jest to połączenie oceny prawdopodobieństwa (prawdopodobieństwa) awarii z powodu wad, uszkodzenia, pogorszenia lub degradacji z oceną skutków takiej awarii.

Informacje uzyskane w wyniku tego procesu są wykorzystywane do określenia:

  • rodzaju szkód, które mogą potencjalnie wystąpić,
  • miejsca, w których taka szkoda mogłaby wystąpić,
  • szybkości, z jaką taka szkoda może się rozwijać oraz
  • miejsca, w którym uszkodzenie spowodowałoby niebezpieczeństwo.

Dla obszarów o wysokim ryzyku zwykle jesteśmy w stanie określić wiarygodne mechanizmy uszkodzeń połączone z poważnymi konsekwencjami awarii strukturalnej, uwolnienia niebezpiecznych substancji lub zmagazynowanej energii. Odpowiedni schemat inspekcji zastosuje techniki z częstotliwością, która zapewnia odpowiednią pewność co do stanu, biorąc pod uwagę mechanizmy uszkodzenia i niezawodność zastosowanych technik inspekcji.

Inspekcja oparta na ryzyku może być stosowana w każdym sektorze przemysłu, ale największe zainteresowanie wzbudził sektor energetyczny i petrochemiczny, chemiczny.

Usługa oferowana Państwu to doradztwo podczas przygotowania się do wdrożenia systemu RBI , jego implementacja oraz doradztwo podczas procesu wykonywanego przez Regulatora. Opieramy się na najnowszych edycjach API 581, oraz innych standardach i wytycznych w tym zakresie.

 

Dzięki wdrożeniu RBI zyskujesz:

 

  • korzyści ekonomicznych z wydłużonych cyklów inspekcji, i badań urządzeń, elementów i instalacji
  • efektywniejsze wykorzystanie zasobów inspekcyjnych dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych lub nieinwazyjnych schematów kontroli.
  • skierowanie większej uwagi na najbardziej krytyczne (niosące największe ryzyko eksploatacji) urządzenia i elementy instalacji.
  • lepsze dopasowanie metod badań, inspekcji do przewidywanego mechanizmu degradacji i uszkodzenia, co daje większą efektywność tych badań.

 

Inspekcje w Oparciu o Analizę Ryzyka

(Risk Based Inspection)

+48 793 834 018

+48 793 834 018

marekb@barnasconsulting.eu